نکات مهم پلیس فتا در مورد خرید گوشی دست دوم

نکات مهم پلیس فتا در مورد خرید گوشی دست دوم

نکات خرید موبایل دست دو:

اخیرا شهروندان توان خرید گوشی‌ نو را نداشته یا بعضا به دلیل تنوع ‌طلبی گوشی دست‌ دوم را به گوشی ‌نو ترجیح می‌دهند.

از این جهت موارد امنیتی در خصوص خرید و فروش گوشی‌های دست‌ دوم متذکر میگردد:

1 : اطمینان از دزدیده نبودن گوشی
بمنظور اطمینان از دزدی نبودن گوشی مورد نظر جهت خرید از فروشنده گوشی بخواهید تا جعبه آن، فاکتور فروش و سایر اقلام را به همراه گوشی در اختیارتان قرار دهد. اگر گوشی این اقلام همراه را داشته باشد، احتمال اینکه دزدیده شده باشد بسیار پایین است، اما اگر فروشنده با عذر و بهانه عنوان کند که به این اقلام دسترسی ندارد و فقط خود گوشی را در اختیارتان قرار داد، احتمال دزدی بودن گوشی وجود دارد.

2 : اطمینان از اصالت گوشی
این روزها گوشی های کپی و فیک به قدری شبیه به نسخه اصلی آن‌ها تولید می‌شوند که به واقع تشخیص تفاوت آن ها برای یک فرد تازه کار بسیار دشوار است و جهت اطمینان در این خصوص به مراکز معتبر اعم از تعمیرگاه‌های رسمی یا نمایندگی فروش گوشی مراجعه کنید.

3 : بررسی دقیق ظاهر گوشی
بعد از اینکه مطمئن شدید گوشی مورد نظر دزدی و نمونه فیک نیست، باید با دقت بدنه دستگاه را بررسی کنید. گوشی‌های دست دوم عموما دچار ضربه، خط و خش، رنگ پریدگی و غیره هستند.

4 : بررسی عملکرد اجزای گوشی با سرویس کد تست
گوشی های هوشمند امروزی به بخش اختصاصی تحت عنوان Service Code Test مجهز هستند که کاربر را به منویی منتقل می‌کنند که امکان تست عملکرد اجزای سخت افزاری گوشی را می‌دهد. این بخش بهترین قسمتی است که می‌توانید از آن برای بررسی عملکرد بخش ها و اجزای مختلف سخت افزاری گوشی دست دومی که قصد خریدش را دارید استفاده کنید.
برای مثال با ورود به این منو می‌تواند عملکرد اجزایی همچون دوربین اصلی، دوربین سلفی، صفحه نمایش، اسپیکر، اسکنر انگشت، سنسورهای گوشی، موتور ویبره و غیره را بررسی کنید. نحوه ورود به منوی سرویس کد تست با توجه به مدل گوشی که قصد خریدش را دارید متفاوت خواهد بود. برای دستیابی به کد مورد نظر می‌توانید تماسی با کارشناسان واحد پشتیبانی موبایل کمک برقرار کرده و ضمن ارائه مشخصات گوشی خود از آن ها راهنمایی دقیقی بخواهید. همچنین با جستجوی در اینترنت هم می‌توانید به کد سرویس تست گوشی مورد نظرتان دسترسی یابید. بنابراین همیشه پیش از خرید یک گوشی دست دوم به بخش سرویس کد تست (Service Coe Test) مراجعه کرده و عملکرد بخش های مختلف دستگاه را بررسی کنید.

5 : اطمینان از سالم بودن پورت های اتصال
بعد از اینکه از موارد فوق اطمینان حاصل کردید، نوبت به بررسی پورت های اتصال گوشی می‌رسد. این پورت‌ها به صورت عامیانه شامل پورت شارژر، پورت جک هدفون، شیار سیم‌کارت و شیار حافظه SD می‌شوند. حتما قبل از خرید یک گوشی دست‌دوم مطمئن شوید که تمام پورت‌های اتصال نام برده شده در آن عملکرد بدون مشکلی ندارند. اگر گوشی که می‌خرید به قلم استایلوس مجهز است، حتما عملکرد آن را هم بررسی کنید.

6 : اطمینان از اصالت گوشی در طرح رجیستری
طبق قوانین جدیدی که به موجب طرح رجیستری اعمال شده باید گوشی های موبایل جدیدی که خریداری می‌شوند در گمرک ثبت شده باشند و به عنوان گوشی با اصالت روانه بازار شوند. شما به عنوان خریدار در حین خرید یک گوشی دست دوم باید حتما از اصالت آن گوشی اطمینان حاصل کنید، در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهید شد و ممکن است ملزم شوید هزینه گمرک و واردات گوشی را پرداخت نمایید. این موضوع به ویژه در این دوره که طرح رجیستری موبایل تقریبا در مراحل آغازین کار است اهمیت زیادی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اطمینان از اصالت گوشی و ثبت شده بودن آن از راهنمایی استفاده کنید که در مقاله “معرفی و آموزش روش‌های استعلام اصالت گوشی از سامانه همتا ” ارائه شده است.

7 : دریافت کد فعال‌سازی برای انتقال مالکیت گوشی
طبق قوانین طرح رجیستری، گوشی های موبایلی که مشمول این طرح هستند برای فروش به دیگر افراد باید پروسه‌ای را طی کنند که به آن انتقال مالکیت گفته می‌شود. این کار باید حتما از جانب فروشنده گوشی انجام شود و وی یک کد فعال سازی را در اختیارتان قرار دهد تا شما بعد از خرید گوشی دست دوم او قادر به فعال کردن گوشی در کنار سیم کارت خود باشید. برای آشنایی بیشتر با نحوه انجام این کار و جزئیات آن از راهنمایی استفاده کنید که در مقاله “روش‌های انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده در سامانه همتا “ ارائه شده است.

8 : اطمینان از مناسب‌بودن قیمت گوشی
قیمت پیشنهادی فروشنده برای گوشی دست‌دوم باید معقولانه و مناسب باشد. یک گوشی دست‌دوم در مقایسه با نسخه نو آن به مراتب ارزان قیمت‌تر است. افت قیمت گوشی‌های دست‌دوم با توجه به ظاهر، کارایی و مدت‌زمانی که از آن‌ها استفاده شده متفاوت خواهد بود.


منبع :سایت پلیس فتا